Náhradný rozvrh

Školský psychológ

Školský rok: 2020/2021

Školská psychologička:  Mgr. Kristína Martišková

Školská psychologička pri svojej činnosti spolupracuje s vedením školy, je súčasťou inkluzívneho tímu spolu so špeciálnou pedagogičkou (Mgr. Ivana Vincze) pod supervíziou sociálnej pedagogičky (Mgr. Jana Hodrušská), spolupracuje s výchovnou poradkyňou (PaedDr. Michaela Olleríny- Dobrotková), koordinátorom prevencie (Ing. Anna Fraschová), triednymi učiteľmi a ostatnými pg. zamestnancami,

Pri poskytovaní psychologických služieb žiakom, zákonným zástupcom, a pedagogickým a odborným zamestnancom, ktorí sa podieľajú na výchove a vzdelávaní, sa školská psychologička riadi etickým kódexom  práce psychológa, ako aj etickým kódexom práce školského psychológa.

A.HLAVNÉ ÚLOHY

Poskytovať odborné psychologické služby žiakom, rodičom, pedagogickým a odborným zamestnancom školy na rozvíjanie ich zdravého osobného rozvoja a psychického zdravia využitím moderných foriem a metód diagnostickej, poradenskej a preventívnej práce a to individuálne, skupinovo i hromadne, priamo, v bezprostrednom styku so žiakom alebo sprostredkovane prostredníctvom učiteľov, výchovnej poradkyne, rodičov.

Poskytnúť  služby, rady, návrhy, konzultácie žiakom, učiteľom, rodičom, vedeniu školy a riaditeľke, ktorí vystupujú vo funkcii konzultujúcich a školský psychológ vo funkcii konzultanta.

Poskytnúť služby škole a realizovať aktivity pri problémoch a ťažkostiach žiakov v učení, v správaní, pri rozhodovaní a voľbe povolania, narušených sociálnych vzťahoch v triede, psychohygienických otázkach školy a vo výchovno – vzdelávacom procese.

Získavať informácie o potrebách klienta/žiaka vhodnými metódami, vyjasňovať a analyzovať tieto potreby a pripraviť následný poradenský postup.

Poskytnúť konzultácie rodičom, učiteľom, žiakom ohľadom integrácie a pracovať s integrovanými deťmi a žiakmi v spolupráci so zariadeniami výchovného poradenstva a prevencie.

Vykonávať preventívnu činnosť podľa plánu školskej psychologičky a potrieb školy.

Spolupracovať s inými odbornými pracovníkmi a inštitúciami, najmä so zariadeniami výchovného a psychologického poradenstva.

Vzdelávať sa v súlade s Ročným plánom profesijného rozvoja, študovať aktuálne trendy a poznatky najmä v oblasti školskej psychológie.

B. PLÁN PRÁCE – AKTIVITY VYKONÁVANÉ CELOROČNE

Konzultačná a poradenská činnosť pre žiakov, rodičov a zamestnancov školy podľa potreby.

Konzultačné hodiny: každý piatok 8:00- 10:00

Preventívne a intervenčné aktivity podľa potreby.

Identifikácia problémov a problémových situácií vo výchovno-vzdelávacom procese.

Ďalšie vzdelávanie školskej psychologičky podľa aktuálnej ponuky a v súlade s Ročným plánom profesijného rozvoja.

Aktívna a konštruktívna spolupráca v inkluzívnom tíme.

September

• Vypracovanie Plánu práce školskej psychologičky
  • Zosúladenie činnosti s členkami inkluzívneho tímu
  • Aktívna spolupráca so supervízorkou InT (inkluzívneho tímu) na Pláne práci InT
  • Aktívna spolupráca na Adaptačnom dni pre 1. ročníky
  • Účasť na vyučovaní- ostatné ročníky, spolupráca na aktivite InT „Prvý krok ku spolupráci“
  • Oboznámenie sa so Vzdelávacím programom školy
  • Konzultácie s triednymi učiteľmi, študentmi a rodičmi
  • Konzultácie s výchovnou poradkyňou školy
  • Nadviazanie spolupráce s CPPPaP a CŠPPaP

Október

• Monitoring žiakov, u ktorých sú prejavy vykazujúce potrebu odbornej pomoci
  • Aktívna činnosť v triedach odvíjajúca sa od rámcového Plánu činnosti InT (pozn. nižšie)
  • Štúdium odbornej literatúry

November

December

Január

Február

Marec

Apríl

Máj

Jún

pozn. :

Rámcový plán činnosti InT je dokument vypracovaný supervízorkou InT Mgr. J. Hodrušskou v spolupráci s jeho členkami- špeciálnou pedagogičkou Mgr.I. Vincze a školskou psychologičkou Mgr. K. Martiškovou.

Obsahuje tzv. „balíčky aktivít“ zamerané na potreby žiakov v oblastiach prevencie, poradenstva či priamej intervencie. Jednotlivé balíčky aktivít sa odvíjajú od vstupnej skupinovej aktivity InT „Prvý krok ku spolupráci“ (sept. 2020). Počas tejto aktivity bol žiakom prezentovaný dotazník vypracovaný a následne vyhodnotený supervízorkou InT Mgr. Hodrušskou. Po spracovaní výsledkov sa vyselektujú oblasti pôsobenia InT, ktoré sú v jednotlivých triedach objektívne považované za problémové (prvky extrémizmu, vzťahové problémy, sociálne konflikty, šikana/kyberšikana a pod.)

Forma práce, pôsobenie InT a nutná prítomnosť jeho členiek v jednotlivých triedach závisí od problémovej oblasti. Predpokladaná frekvencia stretnutí je 1krát/mesiac, príp. podľa potreby.

V Leviciach dňa 18.09.2020               Vypracovala: Mgr. Kristína Martišková, šk. psychologička