Náhradný rozvrh

Plán sociálneho pedagóga

Školský rok: 2020/2021

Sociálny pedagóg: Mgr. Jana Hodrušská

Cieľom sociálneho pedagóga je sociálno – predagogická prevencia, ktorá predstavuje koncepčné, zámerné, cieľavedomé plánovité a systematické pôsobenie na potencionálne alebo reálne príčiny sociálno – výchovných problémov, porúch správania, sociálno  - patologických javov s cieľom odstrániť ich alebo sčasti eliminovať prípadne obmedziť ich negatívne symptómy a vytvárať priaznivé prospoločenské podmienky pre biologicko-psychologicko-sociálny vývin jedinca.

Úlohy sociálneho pedagóga:

V škole spolupracuje s pedagogickými zamestnancami, školským špeciálnym pedagógom, školským psychológom. Hlavnou činnosťou je spolupráca so žiakmi a ich rodičmi (zákonnými zástupcami). Sociálny pedagóg je prvou pomocou pre dieťa v škole, keď sa objaví problém. Rieši problémy výchovných ťažkostí, nevhodné správanie v triede, emocionálne a sociálne problémy detí až po delikvenciu. Konzultuje a intenzívne spolupracuje s vedením školy pri riešení sociálno- výchovných problémov ako sú záškoláctvo, agresivita, šikanovanie a pod. Sprostredkúva prepojenie školy s poradenskými zariadeniami a inými odbornými zariadeniami zaoberajúcimi sa starostlivosťou o deti a rodinu. Pracuje pravidelne s triedami na vytvorení lepšej atmosféry a klímy v triede, čím predchádza konfliktom, agresii a šikanovaniu v skupine.

Pri intervencii bude ústrednou úlohou včas a efektívne zasiahnuť v spolupráci s pedagógom, zákonným zástupcom, prípadne inštitúciou, ktorá môže byť v danej situácii nápomocná.

Aktivity sociálneho pedagóga

V rámci preventívnej činnosti sociálny pedagóg vypracuje plán preventívnych aktivít na jeden školský rok. Realizuje ich v triedach počas spoločných hodín. Tieto aktivity organizuje aj v rámci mimoškolskej činnosti v spolupráci s inými špecializovanými odborníkmi ak si to vyžaduje téma.

Pri bezkontaktnej prevencii vydáva informačný materiál slúžiaci pre rodičov a učiteľov stará sa o nástenky, kde podáva relevantné informácie pre žiakov. V rámci vyhľadávacej činnosti sa zameriava hlavne na preskúmanie podnetov, monitoring žiakov so zníženými známkami zo správania, žiakov s pokarhaním, žiakov podozrivých zo záškoláctva, žiakov s problémami v správaní, sociálne zanedbaných žiakov.

V otázkach vyhľadávania organizuje vyhodnocuje prieskumné metódy na zistenie napríklad šikanovania, rasizmu, ponižovania a pod.

V intervencii sú aktivity nasmerované hlavne na zásah proti šikanovaniu, agresii, záškoláctva, požívania omamných a psychotropných látok a pod.

Plán činnosti na prvý polrok školského roka 2020/2021

• Diagnostika sociálneho prostredia tried,
  • Spoločné hodiny s pedagógmi,
  • Podpora žiakov vyžadujúcich si osobitnú pozornosť,